Studiuesit i japin fund dilemës, kur është koha më e mirë për t’u stërvitur

23:12 | 20/10/201923:120

Të gjesh kohë për t’u stërvitur, mund të jetë problem për disa njerëz. Megjithatë një studim i ri sugjeron se sa më herët ta vësh alarmin aq më të lehtë do ta kesh të ushtrohesh dhe të dobësohesh.

Ekspertët nga universiteti i Bath-it dhe Birmingham-it kanë zbuluar se stërvitja para mëngjesit mund t’ju ndihmojë që të digjni më shumë dhjamë. Në studim u morën për një periudhë gjashtë javore 30 meshkuj obezë. Një pjesë prej tyre iu stërvitën para mëngjesit. Disa pas mëngjesit, ndërsa disave iu tha të mos e ndryshonin regjimin ditor.

Duke analizuar rezultatet e pjesëmarrësve në kërkim, u zbulua se personat që ushtroheshin përpara mëngjesit digjnin dyfishin e sasisë së dhjamit krahasuar me ata që stërviteshin pas mëngjesit.

Sidoqoftë, kërkuesit thonë se këto efekte janë trajtuar vetëm tek meshkujt dhe se është e nevojshme që të kryhen studime të tjera për të vërtetuar të njëjtën gjë edhe te femrat./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono