Studiuesi: Qeveritë shqiptare, derivate të interesave të vendeve të rajonit

21:49 | 12/03/201921:490

Studiuesi Gjet Ndoj ishte i ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Provokacija”. Ai kohët e fundit ka publikuar një libër me titullin “Arkivat shqiptare”, ku shprehet se Shqipëria ka arkivat më të pasura në Ballkan.

“Tek trojet Shqiptare në Maqedoni, Mal të zi dhe Kosova që është shteti i dytë i shqiptarëve, Por kryesish jemi fokusuar në Maqedoni dhe Mal të Zi tek pjesa e fondeve arkivore që flasin për shqiptarët. Republika e Shqipërisë ka arkivat më të pasura në Ballkan”.

Më tej ai është shprehur se për çështjet shqiptare në rajon historiografia shqiptare nuk është shkruan me objektivitet.

“Unë them se shumë çështje shqiptare tipikisht shqiptare në themelin e të cilave këto çështje janë Evropiane janë shmangur. Historiografia nuk ka pasur konditat mund të themi në rastin më të keq. Nuk ka pasur konditat më të mira të mundshme për ta thënë fjalën në objektivitet. Por themi gjithashtu se edhe qeveritë e Shqipërisë përveç kohës së pushtimit osman, pas viti 1912 qeveritë e Shqipërisë më shumë kanë qenë derivate të interesave të rajonit dhe shteteve të rajonit. Sepse edhe qeveritë kanë ardhur të ndihmuara po t’i marrim me radhë duke filluan nga Ismail Qemalit e deri në ditët tona qeveritë e Shqipërisë kanë ardhur të ndihmuara nga klane dhe çarçe të shteteve të rajonit kryesisht të rajonit të Ballkanit. Koha nuk na ndihmon dot të kuptojmë sot tamam nëse janë të mbështetura sepse na mungon informacioni, por ka shenja të forta që në qeveritë e Shqipërisë përgjithësisht dhe klasa politike shqiptare në këto 107 vite pavarësi në fakt kanë qenë më shumë derivate të interesave të rajonit, interesave kryesisht të vendeve që nuk kanë dashur të të bëhet Shqipëria. Kështu nuk është krijuar klima e duhur për të shkruar historiografia. Dhe historianët më shumë i janë servilosur flukseve politike të kohës dhe të radhës”./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono