Studimi i Terziut për Uran Butkën

14:58 | 29/07/201914:580

Bukuria e vuajtjes  dhe dhimbjes në veprën e Uran Butkës vjen e përmbledhur në një libër, nga studiuesi Fatmir Terziu.  Autori thotë se Butka bëhet i pari shkrimtar shqiptar që na jep filozofinë e diskursit të rrëfimit të bukurisë me dhimbje.

Pedagogu i London South Bank University, studiuesi dhe shkrimtari  Fatmir Terziu i ka bërë një lexim krejt ndryshe veprës së Uran Butkës. Në qendër të studimit, ai ka vënë bukurinë e dhimbjes si veçanti të krijimtarisë së Butkës.

Ndërsa historiani Uran Butka, pranon se dhimbjen e ka nisur nga vetja në mënyrë të natyrshme, por më pas ai thotë se e ka hasur në çdo shqiptar, i cili ia ka dal ta kthej në bukuri.

Vepra studimore e Fatmir Terziut “Diskursi i bukurisë se dhimbjes në krijimtarinë e Uran Butkes” u prezantua në muzeun historik kombëtar. Ky libër pritet që të përkthehet edhe në gjuhën angleze./ABC News Albania 24/7

 

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono