Studentët në prag protestash, Qori: Pakti për Universitetin, tentativë për ti hedhur hi syve studentëve

16:32 | 11/10/201916:320

Studentët e Universiteteve publikë duket se janë në prag protestash. “Pakti për Universitetin” sipas aktivistit të Lëvizjes për Universitetin Arlind Qori ishte një tentativë për t’u hedhur hi syve studentëve, jo për të zgjidhur kërkesat e tyre. Ndaj sipas tij, studentët do të vijojnë rrugën e lënë në mes.

Protestat e Dhjetorit të vitit të shkuar nuk  i dha zgjidhje shumë prej kërkesave të studentëve. Këtë e thonë disa prej tyre. Ne rastësisht i takuam në fakultetin e Shkencave Sociale në Tiranë.

Sloganet e protestës së fundvitit të shkuar qëndrojnë ende në muret e fakultetit ndërsa pakënaqesitë janë trashëguar dhe këtë vit. Arlind Qori pedagog dhe aktivist i Lëvizjes për Universtitetin, paktit që ofroi qeveria ja ka gjetur një përkufizim.

Qeveria sipas aktivistit të Lëvizjes për Universitetin nuk ka prekur në asnjë pikë atë që pedagogu e cilëson shkaktar kryesor të situatës, ligjin për arsimin e lartë. Kjo sipas pedagogut ka dhe arsye.

Në kontakt të vazhdueshëm me të rinjtë pedagogu Arlind Qori shprehet se kjo nuk i ka shkurajuar studentët, përkundrazi i ka shtyrë ata të vijojnë rrugën e lënë në mes e për t’ju rikthyer protestave e bojkotit të mësimit.

Pakënaqësitë e tyre, studentët ja kanë bërë të ditur dhe qeverisë. Në sondazhin kombëtar të zhvilluar nga Ministria e Arsimit gjysma e të rinjve të pyetur janë përgjigjur se nuk ndjehen të përfshirë në vendimmarrje e projekte kërkimore ndërsa kushtet në infrastrukturë sidomos laboratorët lënëë për të dëshiruar. /ABC News Albania


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono