Studentët në Hong Kong bojkotojnë ditën e parë të shkollës

14:13 | 02/09/201914:130

Paralelisht me nisjen e një greve të përgjithshme dy ditore, me mijëra student në hong Kong bojkotuan ditën e parë të këtij viti shkollor për të protestuar në mbështetje të demokracisë. Gjatë pasdites së të hënës është paralajmëruar një tjetër manifestim i madh.

Me mijëra studentë në Hong Kong bojkotuan leksionet në ditën e parë të vitit të ri shkollor për të protestuar kundër shtypjes së manifestimeve pro demokracisë. Sipas organizatorëve 10 mijë studentë në territorin gjysëm të pavarur kinez nuk u prezantuan në sallë në ditën e parë të shkollës. Iniciativa e studentëve ndodh në të njëjtën kohë me nisjen e një greve të përgjithshme dy ditore dhe një manifestimi të madh. Protestat e fundjavës u shoqëruan me episode dhune më të rënda që kur 13 javë më parë, nisi lëvizja e provokuar nga një ligj tashmë i pezulluar, i cili mbështet ekstradimin në Kinë të qytetarëve në Hong Kong të akuzuar për krime penale. Më pas protestat u përqendruan në kërkesat për hetim mbi dhunën e përdorur nga policia gjatë manifestimeve.

Të shtunën e kaluar protestuesit hodhën bomba Molotov, ndezën zjarre dhe sulmuan ndërtesën e parlamentit të qytetit ndërsa policia përdori ujë me presion, plumba gome dh gaz lotsjellës. Të premten liderë të ndryshëm të lëvizjes pro demokracisë u arrestuan. Mëngjesin e të hënës aktivistët pengonin trafikun në pika të ndryshme duke shkaktuar kaos. Studentët u mblodhën në Edinburgh Place në qendër të qytetit. Një prej tyre duke folur për mediat kineze u shpreh se ishte i gatshëm  të përballej me pasoja disiplinore. Shumë prej tyre kishin mbuluar njërin sy në mbështetje të një protestueseje e cila u plagos në njërin sy nga policia gjatë protestës së parë. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono