Studentët kërkojnë plotësimin e kërkesave të tyre

21:50 | 08/12/201821:500

Në Ditën e Rinisë revolta e studentëve të universiteteve publike nisi nga Korpusi Universitar në Tiranë.

Me thirrje të dhjetoristëve 90 marshuan drejt Ministrisë së Arsimit. Këtë tetë dhjetor kryeministrinë e quajten zonë të ndalur dhe për të shmangur çdo përballje me partitë politike morën rrugën e ish bllokut. Mesazhe i dërguan dhe qytetarëve të cilët nuk ja kursyen mbështetjen. Ndërsa përpara Ministrisë së Arsimit nuk i prisinin vetëm studentë. Pankartave në kangjellat e ministrisë në ditën e katërt të protestës, studentët i shtuan edhe fotografitë e pedagogëve për të cilët kërkojnë Vetting. Ndërkohë që studentët përsërisnin listën e dyfishuar të kërkesave përpara ministrisë një grup pedagogësh të diplmomuar jashtë vendit, pak metra larg tyre, me dyer të mbyllura nisën hartimin e platformës për një reformë të thellë në arsim.

Të tjerë profesorë ishin në shesh. Mesdita solli tension. Banorët e Unazës së Re tentuan ti bashkohen protestës së studentëve. Ndërsa policia u detyrua ta ndante rrugën e Durrësit në dy pjesë. Vetem pasi hoqën jelekët një pjesë e banorëve të Unazës së Re iu bashkuan protestës së studentëve. Ndërsa studentët vijonin thirrjet e tyre para ministrisë, ministrja Lindita Nikolla ka tentuar të lerë zyrën e saj, por është mbrapsur nga masa e të rinjve. Studentët refuzojnë negociatat dhe kërkojnë vendimmarrje për kërkesat e tyre. Ata i kanë lënë afat ministres së arsimit deri ditën e martë kur dhe paralajmërojnë bojkot të mësimit në çdo fakultet dhe një tjetër protestë masive përpara ministrisë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono