Stoltenberg: Nuk vendos Rusia për anëtarësimin e Maqedonisë

11:36 | 27/04/2018

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg iu kundërpërgjigj Rusisë se nuk është ajo që vendos për anëtarësimin ose jo të Maqedonisë në Aleancën e Atlantikut të Veriut. Të drejtën ekskluzive për një gjë të tillë sipas Stoltenberg e ka vetëm Maqedonia dhe 29 anëtarët e Aleancës. Pas dëbimit të një diplomati rus nga Maqedonia në shenjë solidarizimi me Britaninë e Madhe për rastin Skripal, I cili akuzohej dhe për veprimtari spiunazhi sipas ministrisë së jashtme maqedonase, ambasadori rus në Shkup Oleg Shçerbak reagoi ashpër. Ai u shpreh se Moska është kundër anëtarësimit të mundshëm të Maqedonisë në NATO dhe se vendi i tij, në rast të një konflikti me aleancën e atlantikut të veriut, nuk do të përjashtonte Maqedoninë si objektiv i sulmeve të mundshme ruse. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono