Stoltenberg Kosovës: Nisma për krijimin e ushtrisë, në kundërshtim me rekomandimet

22:51 | 05/12/2018

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka këshilluar Prishtinën sa i përket formimit të ushtrisë. Ai thotë se kjo nismë e Kosovës vjen në një kohë të pa përshtatshme, dhe është në kundërshtim me rekomandimet e shumicës së vendeve të cilat janë pjesë e NATO-s.

Kreu i Aleancës ushtarake thotë se një nismë e tillë mund të ketë impakt serioz negativ në rrugën e integrimeve Euro-Atlantike për Kosovën. Qeveria e Kosovës kohë më parë u ka dhënë dritën jeshile tri projektligjeve për shndërrimin e Forcave të Sigurisë në Ushtri. Me 14 Dhjetor të këtij viti pritet të mbahet seanca në të cilën do të votohen këto tri projektligje për formimin e ushtrisë së Kosovës./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono