Stërvitja ushtarake në Moskë që tremb

12:56 | 21/09/201912:560

Një stërvitje ushtarake në periferi të Moskës, ka detyruar shumë vende pranë zonave të manovrës që të zhvillojnë gjithashtu stërvitje mbrojtjeje dhe kundër sulmi. Rusia me justifikimin e stërvitjes ka zhvendosur një sërë mjetesh ushtarake në kufi me Ukrainën.

Ka qenë i pranishëm dhe presidenti rus Vladimir Putin në rajonin e Orenburg për të marrë pjesë në stërvitjen ushtarake Tsentr 2019.

Në këtë stërvitje kanë marrë pjesë dhe Kina, India, Kirgistani, Taxhikistani, Pakistani dhe Uzbekistani. Por pjesëmarrja më e madhe e huaj është ajo e Pekinit me më shumë se 1600 ushtarë.

Manovrat janë një përzierje mes operacioneve të luftës së mekanizuar bazë dhe kundër – sulm. Synimi është përforcimi i lidhjeve mes vendeve pjesëmarrëse.

Avantazhi i vërtetë për Moskën është testi i mobilizimit dhe e vendosjes, pa harruar që Rusia ka zhvendosur një numër të madh mjetesh ushtarake deri në kufi me Ukrainën me justifikimin e stërvitjeve. Është kjo arsyeja për  të cilën me shumë kujdes, vende pranë zonave të manovrave ushtarake, pavarësisht premtimeve ruse, po zhvillojnë gjithashtu stërvitje mbrojtjeje dhe kundër sulmi. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono