Starton Botërori i Volejbollit për femra

21:37 | 14/09/201921:370

Në Japoni ka startuar kampionati botëror i volejbollit për femra. SHBA, KINA, RUSIA dhe Hollanda kanë fituar lehtësisht takimet e para.

Basketbolli Botëror është thuajse në finish me finalen e së djelës Argjentinë-Spanjë, në një kohë që ka ngritur siparin edhe kampionati botëror i volejbollit të femrave, ndeshjet e të cilave po luhen në Japoni në 5 impiante.

Në takimet e sotme, Kina, SHBA, Hollanda dhe Rusia kanë fituar lehtësisht me rezultatin e thellë 3-0, teksa nuk kanë diskutuar për asnjë moment fitoren e tyre.

Një nga sfidat më pikante të ditës së parë të fazës finale ishte ajo mes Serbisë dhe Brazilit, ku kampionet e Europës janë thyer në një rezultat të ngushtë 2-3.

Një ndeshje e cila dha sinjalet e një tjetër Serbie të fortë, por jo kaq e freskët pasi vinte nga një Europian.

20     25     18     25     12

25     23     25     22     15

Një ekuilibër i plotë në takimin mes kampioneve të Europës dhe volejbollisteve braziliane. Serbët kanë qenë dy herë në disavantazh dhe kanë arritur të cojnë në 2-2 ndeshjen, teksa gjithcka është vendosur në setin e fundit, ku Brazili kalon ne 15-12.

Ndërkaq, një super rivale si Kina nuk e diskutoi në asnjë moment sfidën e saj me Korenë e Jugut, dhe dha sinjalet që kërkon trofeun me cdo kusht. Po kështu edhe Japonia kalon 3-1n Republikën Domenikane.

Dita e dytë e finaleve të Botërorit të femrave, vjen menjëherë me disa sfida jashtëzakonisht të forta, ku SHBA –Serbi,  e Rusi-Japoni janë takimet me pritshmëritë më të larta.

Ndërkaq, edhe Kina me Rusinë shikohen si skuadrat me potenciale të forta për të shkuan në finalen e Botërorit./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono