Sri Lanka, Interpol dhe FBI marrin në dorë hetimet

19:48 | 22/04/2019

Sulmet terroriste që përgjakën Pashkët në Sri Lanka, ditën e dielë, kanë vënë në lëvizje byrone e hetimit dhe inteligjecën amerikane, Interpol dhe FBI. Sipas CNN Byroja Federale e Hetimeve po ndihmon autoritetet e Sri Lanka të hetojnë shpërthimet e së dielës.

Gjithashtu Organizata Ndërkombëtare e Policisë Kriminale (e njohur si Interpol) po vendos ekipet më të specializuara të anti-terrorit, për të ndihmuar autoritetet e Sri Lanka, në identifikimin e disa prej viktimave. Ndërkohë njësitë e specializuara po hetojnë edhe shpërthimet e së dielës.

Vendosja e këtyre ekipeve në Sri Lanka është bërë me kërkesë të vetë autoriteteve vendase.

Sulmet e koordinuara lanë të paktën 290 njerëz të vdekur dhe qindra të plagosur. Një zyrtar amerikan bëri me dije se të paktën katër qytetarë amerikanë janë vrarë gjatë këtyre sulmeve, nuk dihet ende nëse numri i viktimave në këto sulme do të vazhdojë të rritet./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono