Spitali kirurgjikal drejt përfundimit

16:20 | 27/08/201916:200

8.8 milionë euro po investohen për të ndërtuar spitalin e ri të Kirurgjisë në QSUT. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu inspektoi punimet, të cilat janë drejt fundit.

Spitali i ri kirurgjikal në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza” po shkon drejt përfundimit.

“Ky investim nuk është vetëm llaç e tulla. Kjo është zemra e kirurgjisë për të gjithë vendin, që është pajisur me aparatura të teknologjisë së lartë, që do të përmirësojnë cilësinë e shërbimit për qytetarët”.

Tre klinikat e kirurgjisë së përgjithshme do të transferohen në këtë godinë. Spitali parashikohet t’i shërbejë mbi 62 mijë pacientëve në vit, do të ketë një kapacitet prej 120 shtretërish dhe shtatë salla operacioni dhe dy salla leksioni dedikuar studentëve të mjekësisë.

“Sallat e operacionit të kirurgjisë në qendrën më të madhe spitalore në vend, nuk do të kenë dallim nga spitalet europiane”.

Spitali i ri i Kirurgjisë në QSUT është një investim me vlerë 8.8 milionë euro./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono