Specialistët qetësojnë qytetarët: Nuk ka vend për panik, lëkundjet e pas tërmetit do vazhdojnë

15:58 | 03/12/201915:580

Ekspertet sizmikë  Vilson  Bare dhe Vilson Silo në një intervistë për “ABC News” thonë se nuk ka vend për panik dhe se lëkundjet pas tërmetit do të vazhdojnë. Specialistët theksojnë faktin se qytetarët duhet t’i kthehen normalitetit. Ndërkohë që  sipas tyre,  fenomeni që u vu re në ndërtesat shumëkatëshe ishte se mungonin brezat antisizmik.

Rreziku pas tërmetit të  26 nëntorit sipas specilistëve ka kaluar tashmë nuk  ka vend më për panik.  Sipas ekspertëve të sizmiologjisë lëkundjet pas tërmetit do të vazhdojnë edhe për disa kohë.

Ky tërmet  sipas specialistëve nxorri në pah  ndërtime  shumëkatëshe në truall të palejueshëm dhe jashtë standardeve sizmike.

Për Vilson Silo nga kjo situatë duhet të dalin shumë mësime ku të ketë edhe ndëshkim ligjor nëse nuk zbatohen kriteret në ndërtime. Specialistët i bëjnë thirrje qytetarëve që t’i kthehen normalitetit./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono