Spanjë, rëndohet bilanci i viktimave në Majorka

20:40 | 10/10/2018

Janë të paktën 10 personat që kanë humbur jetën si pasojë e shirave të dendur dhe përmbytjeve në ishullin spanjoll të Majorkës. Të dhënat e fundit janë bërë të ditura nga autoritetet vendore, të cilat kanë saktësuar se ka ende persona të humbur, mes të cilëve një fëmijë. Ndërkohë, ekipet e emergjencave janë vendosur në zona të ndryshme të ishullit për t’u ardhur në ndihmë të mbijetuarve, apo banorëve në vështirësi. Në qytetin Sant Lorens, ujërat që përfshinë rrugët zhvendosën disa makina dhe bënë të pakalueshme rrugët e ngushta.

Ndërsa në qytetin Manakor, lumenjtë kanë dalë nga shtretërit dhe kanë përfshirë shtëpi të tëra, duke detyruar shumë njerëz që të largohen. Autoritetet vendore kanë mbajtur një mbledhje të jashtëzakonshme, gjatë të cilës kanë rënë dakord për rritjen e efektivëve në terren deri në 630 njësi. Kryeministri Pedro Sançez ka vizituar qendrën e koordinimit të operacioneve, ka folur me krerët e emergjencave dhe u ka bërë ngushëllimet e tij familjarëve të viktimave./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono