Spanjë, gjyq kundër mafias ruse

21:36 | 19/02/201821:360

Një proces gjyqësor kundër një organizate të mafias ruse është mbajtur në Spanjë. Në bankën e të akuzuarve janë shfaqur 18 të pandehur, mes të cilëve një deputet i partisë së presidentit rus, Vladimir Putin.

Të paktën 18 të dyshuar si anëtarë të mafias ruse, mes të cilëve një deputet i Parlamentit rus, janë shfaqur këtë të hënë në një proces gjyqësor në Spanjë, i konsideruar ndër më të mëdhenjtë kundër krimit të organizuar.

Grupi akuzohet për pastrim të shumave të mëdha të parave në shtetin hiberik, si dhe për transferimin e pasurive përmes Spanjës drejt llogarive “offshore”.

Prokurorët kanë kërkuar dënime me 1 vit e gjysmë burg dhe gjoba deri në 100 milionë euro për shumicën e të pandehurve, mes të cilëve janë edhe 5 shtetas spanjollë, të akuzuar se kanë ndihmuar rusët në aferat e tyre. Mes të akuzuarve është edhe Vladislav Reznik, deputet dhe ish-kryetar i komisionit parlamentar të ekonomisë në Rusi.

Përpara togave të zeza, Reznik, anëtar i partisë putiniane, Rusia e Bashkuar, ka kërkuar pafajësi me pretendimin se ishte vetëdorëzuar në polici për të sqaruar rrethanat. Procesi daton që prej vitit 2008, kur policia spanjolle ekzekutoi operacionin e koduar “Trojka”, ku prangosi rreth 20 të dyshuar si anëtarë të mafias ruse. Krerët e organizatës, Gennady Petrov dhe Alexander Malyshev, janë në arrati dhe dyshohet se fshihen në Rusi, ku gëzojnë mbështetje politike.

Organizata Tambovskaja-Malishevskaja në Rusi konsiderohet aktive në një sërë aktivitetesh kriminale, si vrasje me pagesë, trafik armësh, droge, zhvatje dhe falsifikime. Në Spanjë, pastrimi i parave nga grupet kriminale ruse ka nisur në vitet ‘90, kur pasanikë rusë filluan të blinin vila luksoze në Kosta del Sol dhe ishujt Balearik./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono