Spanja rikthehet në kulm të futbollit botëror

21:21 | 12/09/2018

Triumfi i madh ndaj Kroacisë, tregoi se kombëtarja e Spanjës po kthehet në majën e futbollit. Spanjollët mund të ishin shpallur edhe kampionë të botës në Rusi, nëse nuk do t’u kishte ndodhur skandali me trajnerin.

Çfarë do të kishte bërë në Rusi, nëse nuk do t’i kishte ndodhur skandali. Spanja shkoi në Kupën e Botës si favoritja për të fituar titullin, veçse shkarkimi me zemërim i trajnerit Lopetegi, nga ana e Federatës Spanjolle të Futbollit, prishi çdo ekuilibër. U eleminua nga Rusia, në mënyrë krejtësisht të merituar në turin e dytë, veçse shumëkush pyet me të drejtë, se kush do të kishte qenë kampion i botës, nëse asgjë nuk do të kishte ndodhur.

Kjo pyetje erdhi natyrshëm pas paraqitjes dominuese të iberikëve ndaj Kroacisë, nënkampione të botës, duke e mundur 6-0. Një triumf i madh në një stadium të vogël si ai i Elçes, që tregoi qartë se Luis Enrike nuk ishte trajner spektakolar vetëm tek Barcelona. Trajneri i sotëm u caktua me urgjencë si pasardhës i Lopetegit, ndërsa nuk kishte kohë për të humbur, dhe ish-kapiteni dhe ish-tekniku i katalanasve nisi menjëherë punën me stilin e tij të veçantë. Ndryshimi drastik, apo kthimi tek loja sulmuese e Lopetegit, u pa që në ndeshjen e fituar ndaj Anglisë 2-1 në “Uemblin” e famshëm. Nuk ishte aspak miqësore, por ndeshje e Ligës së Kombeve, siç ishte edhe kjo e dyta ndaj kroatëve. Pas dy sfidave, Spanja kryeson grupin 4 me 6 pikë të plota, me 8 gola të shënuar e vetëm 1 të pësuar.

Çfarë mund të bëjë ky ekip në Euro 2020?
Duhet pritur, ndonëse shanset i ka tepër të mira, ndërsa ironikisht Luis Enrikes po i takon të çojë deri në fund një proces të domosdoshëm. Ish-lojtari dhe ish-trajneri i Barcelonës, po bën “debarcelonizimin” e kombëtares. Ndaj Anglisë e Kroacisë ishte vetëm një futbollist i katalanasve, Buskets./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono