Spanja ofron një port të saj për emigrantët e bllokuar në Itali

12:35 | 19/08/201912:350

Vijojnë të qëndrojnë në det emigrantët në anijen e “Open Arms” në Lampeduza, ndërsa Spanja ofron dy porte të saj për ti pritur. Por sipas organizatave jo qeveritare shtatë ditë të tjerë lundrim do të ishin shumë. Ndërkohë ministri i Brendshëm Italian ka reaguar ashpër duke thënë se ky nuk është një vendim që i takon organizatave.

Spanja ka marrë përsipër që të presë në një nga portet e saj anijen me emigrantë “Open Arms”. Por organizatat jo qeveritare kanë refuzuar propozimin duke thënë se 7 ditë të tjera në det janë shumë. Ndërkohë ministri i Brendshëm italian Salvini reagoi duke thënë se është e pabesueshme dhe e papranueshme duke thënë se nuk është e drejtë e këtyre organizatve për të vendosur se ku të zbresin emigrantët. Ai shtoi se Italia nuk është kampi i refugjatëve të Europës. Por organizatat jo qeveritare vijojnë të kërkojnë me këmbëngulje që të zbresin në Lampeduza.

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez konfirmoi se kishte propozuar portin e Al Jazeera-s për zbritjen e emigrantëve që gjenden në anijen “Open Arms”. Ai theksoi se Spanja reagon gjithnjë në rastet e një emergjence humanitare. Më tej, ai ofroi dhe një port të dytrë Mahon, i cili ndodhet rreth një mijë kilometra larg Lampeduzës.

Por kryeministri spanjoll njëkohësisht e kritikoi dhe vendimet e qeverisë italiane për këtë çështje, sidomos atë për mbylljen e porteve.  Ndërkohë Franca do të presë 40 emigrantë të kësaj anije sipas deklaratës së ministrit të Brendshëm francez. 27 minorenët që zbritën të dielën nga anija janë në gjendje të mirë shëndetësore ndërkohë që prokuroria pas vlerësimit të raportit të inspektorëve shëndetësorë në bord, u shpreh se nuk bëhet fjalë për një situatë emergjence shëndetësore./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono