Ditë zie për Shqipërinë, homazhe për Klodian Tanushin

10:30 | 16/05/2019

Është një ditë zie për Shqipërinë. Flamuri kombëtar u ul në gjysmë shtizë në të gjitha institucionet publike e private për të nderuar Dëshmorin e Atdheut Major Klodian Tanushi.

Një minutë heshtje mbizotëroi edhe në Parlamentin Shqiptar. Në ditën e lamtumirës, përpara trupit pa jetë të majorit që ra në krye të detyrës gjatë misionit të NATO-s në Letoni, u përkulën të gjithë, pa dallim ngjyre politike.

Të afërm, miq, kolegë, midis të cilëve edhe i vetmi që mbijetoi nga shpërthimi i minës rreshter Kapaj zhvilluan homazhe në muzeun historik të Tiranës.

Nuk ishte vetëm  major por edhe baba i tre fëmijëve Klodian Tanushi, më i vogli vetëm një vjeç. Dy djemtë e tjerë i dhanë përshëndetjen e fundit babait të tyre i mbuluar nga flamuri kombëtar.

Në ceremoninë shtetërore majori Klodian Tanushi mori vlerësimet më të larta nga kryeministri Edi Rama, Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhacka dhe shefi i shtabit të përgjithshëm Gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku .

Një minë që shpërtheu gjatë misionit në Letoni i mori jetën në vend nëntetares Zarife Hasanaj dhe plagosi për vdekje majorin Tanushi që nuk mundi ti mbijetoi plagëve të marra.

Betejën me jetën e humbi në spitalin e Rigës mbrëmjen e 10 majit. Në 16 maj ai përcillet me nderime në Varrezat e Dëshmorëve./ABC News Albania 24/7


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono