Sondazhi në Serbi: 80% s’duan anëtarësimin në BE në këmbim të Kosovës

13:35 | 31/03/201813:350

80 për qind e serbëve janë gati të heqin dorë nga anëtarësimi në Bashkimin Europian nëse kjo do të kërkonte heqjen dorë nga Kosova. Javët e ardhshme pritet që presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçic të prezantojë para opinionit propozimin e tij për zgjidhjen e problemit të Kosovës.

Sipas një sondazhi më të fundit të zhvilluar në Serbi më shumë se 80 për qind e popullsisë nuk e dëshirojnë anëtarësimin në Bashkimin Europian nëse si kusht mbetet pranimi i pavarësisë së Kosovës. Sondazhi është kryer nga Instituti për Çështje Evropiane dhe agjencia Ninamedia në Beograd. Sondazhi, i realizuar nga data 16 deri më 20 mars, me 1.203 të anketuar, nxjerr në pah se një e treta e tyre do të mbështesnin ndarjen e Kosovës, ndërsa 56 përqind jo.

Pranimin e Kosovës nga Qeveria aktuale e Serbisë ose ndonjë e ardhshme pranohet 26 përqind e qytetarëve serbë të anketuar, ndërsa 55 përqind e tyre konsideron se një gjë e tillë nuk do të ndodhë.

Vetëm 11 përqind e të anketuarve do ta mbështesnin pavarësinë e Kosovës si kusht për anëtarësim në BE, ndërsa 81 përqind jo.

Tibor Moldvai, nga Instituti për Çështje Evropiane, tha për Shërbimin e Ballkanit të Radios Evropa e Lirë se qytetarët e arsimuar janë më të prirur për të mbështetur idetë që, sipas tij, do të zgjidhnin përfundimisht statusin e Kosovës, qoftë ai pozitiv apo negativ për Serbinë.

Edhe disa qytetarë në Beograd, të anketuar nga Shërbimi i Ballkanit i Radios Evropa e Lirë, ndajnë qëndrimin e shumicës që tregon sondazhi.

Të pyetur se a do të mbështesnin pavarësinë e Kosovës si kusht për të hyrë në BE, ata thonë ‘jo’.

Në javët e ardhshme pritet që presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç të prezantojë para opinionit propozimin e tij për zgjidhjen e problemit të Kosovës./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono