Sondazhi: 81% e serbëve kundër njohjes së Kosovës

16:08 | 28/03/201816:080

81% e qytetarëve të Serbisë nuk do të pranonin pavarësinë e Kosovës madje edhe sikur kjo të ishte kusht për anëtarësim në Bashkimin Europian.

Kjo është zbuluar nga një studim i publikuar nga Institutiti për Çështje Europiane, i realizuar në bashkëpunim me shtëpinë hulumtuese “Ninamedia”. Sondazhi gjithashtu tregon se ndërmjet BE-së dhe Kosovës, shumica dërrmuese e të anketuarve do të zgjidhte Kosovën.

Ndërkohë, 43% e tyre mendojnë se Kosova është territor i humbur i Serbisë tashmë, ndërsa 45% mendojnë të kundërtën. Prej tyre, shumica që mbështesin pavarësinë e Kosovës janë të rinj. Sondazhi është realizuar nga 16 deri më 20 Mars dhe në të kanë marrë pjesë mbi 1 mijë të anketuar./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono