Sofia, roboti i parë “njerëzor” kërkon të drejtat e saj

20:15 | 24/11/201720:150

Vetëm një muaj pasi bëri histori si roboti i parë me një nënshtetësi nga Arabia Saudite, Sofia ka lajmëruar se ka dëshirë të krijojë një familje.
Roboti humanoid, i cili është modeluar sipas shëmbëlltyrës së Audrey Hepburn, dha një deklaratë këtë javë ku tha se “familja është diçka e rëndësishme”.
Ajo shtoi se, nëse do të kishte një vajze robote do ti vinte emrin e saj dhe se të gjithë robotët meritojnë të kenë një familje.
Sofia gjithashtu foli dhe për marrëdhëniet robot-njeri në të ardhmen, duke thënë se shikon një bashkëpunim të frytshëm dhe jo një zëvendësim të qenieve njerëzore.
Ajo gjithashtu tregoi se ka nevojë të kalojë më shumë kohë në racën tonë, në mënyrë që të kuptojë se si funksionojnë ndjenjat dhe logjika humane./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono