Skënder Gjinushi shpallet kryetar i Akademisë së Shkencave

17:45 | 24/05/201917:450

Vota e 35 akademikëve ka vendosur në krye të Akademisë së Shkencave Skënder Gjinushin, i vetmi që kishte shpallur kandidaturën. Gjashtë akademikë të tjerë kanë votuar kundër tij, ndërsa nuk ka marrë pjesë në zgjedhje Artan Fuga, i cili ka deklaruar se po shkelet rregullorja e Akademisë.

Skënder Gjinushi, u shpall  zyrtarisht kreu i Akademisë së Shkencave të  Shqipërisë. Ai nuk kishte përballë askënd në garë, por mori 35 vota pro 6 kundër . Për herë të parë pas ndryshimeve ligjore të 2008 votoi edhe shkrimtari i njohur Ismail Kadare  për mes postës elektronike. Ndërsa akademiku Atan Fuga nuk ishte i pranishëm, pasi sipas tij këto zgjedhje janë në kundërshtim të plotë me rregulloren që parashikon Akademia. Zgjedhjet u mbajtën me ligjin që është në fuqi, pasi projektligji është duke u shqyrtuar në komision.

Menjëherë pas procesit  kreu i ri i Akademisë  dhe udhëheqësi i reformës Skënder Gjinushi e cilësoi një ditë të rëndësishme për të vazhduar procesin reformues  të këtij institucioni

Lidhur me procesin zgjedhor të kundërshtuar 2 vite më parë nga Kryeministri Rama, ai tha se zgjedhjet e 24 Majit janë demokratike dhe aso kohe nuk janë kundërshtuar se nuk kishte garë në postet drejtuese ashtu si në këto zgjedhje.

Edhe kandidatet për pozicionin të tjera ishin të vetëm në garë  dhe u shpallen fitues me nga 35 vota secili . Nënkryetar i Akademisë Vaso Tole. Salvator Bushati në pozicionin e sekretarit shkencor të ASH-së,  dhe akademiku për pozicionin e kryetarit të seksionit të Shkencave të Natyrës, u konfirmua  Neki Frashëri./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono