Skënder Asani rrëfen trashëgiminë kulturore shqiptare në Shkup

16:56 | 09/09/2018

Drejtor i Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Maqedoni Skënder Asani rrëfen vështirësitë e ruajtjes së rrënjëve iliro- shqiptare. Asani prezantoi në Tiranë librin familjet katolike në Shkup.  Ai thekson rëndësinë e këtyre familjeve në aspektin politik dhe kulturor, por ai  e cilëson si ironi të fatit se në vendin ku lindi Gonxhe Bojaxhi, Shën Tereza ende mesha nuk mbahet në gjuhën shqipe.

/abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono