Skema e ndihmës ekonomike/ Xhafaj: Sistemi i ri refuzon, nuk përjashton

20:18 | 23/02/201820:180

Duke marrë parasysh debatin që u zhvillua në Kuvend për heqjen nga ndihma ekonomike të 20 mijë familjeve, e ftuar në “Byro Politike”, drejtoresha e pergjithshme e politikave sociale në Ministrinë e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale, Merita Xhafaj, tha se sot ekziston një sistem elektronik për ndihmën ekonomike, ndryshe nga e shkuara.

“Nëse më parë kishte një regjistër manual, sot kemi një sistem elektronik të ndihmës ekonomike. Kur paraqitej një dosje me një sërë dokumentesh listat miratoheshin në mënyrë manuale në këshillet bashkiake. Në atë kohë ka pasur dhe anëtrë të këshillave me ndihmë ekonomike”, tha ajo.

Më tej, Xhafaj shtoi se sistemi i ri nuk flet për përjashtim, por për refuzim.

Merita Xhafaj: “Nuk mund të flitet për përjashtim. Këtu është refuzim i sistemit. Skema nuk ka kritere përjashtuese”.

Juli Xhakoxhi: Pse janë hequr 20 mijë familje nga skema ekonomike?

Merita Xhafaj: “Nuk janë hequr janë refuzuar nga sistemi. 20 mijë aplikantë që janë refuzuar nga sistemi, 70 për qind e tyre, sipas sistemit kanë qenë në moshë pune, nga mosha 24 deri në 45. Ka nga ata që ka qenë abuzues me ndihmën ekonomike, ndërkohë ka edhe nga ata që nuk kanë ditur në mënyrën e të aplikuarit”./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono