“S’ka veper penale”, Gjykata e Tiranës pushon çështjen e CEZ

16:10 | 24/01/202016:100

Gjykata e Tiranës, pranon kërkesën e prokurorisë për pushimin e çështjes ndaj CEZ, e cila ka zgjatur prej disa vitesh.

Ky vendim është firmosur nga gjykatësi Lazer Sallaku, i cili më herët pushoi çështjen edhe ndaj kreut të PD Lulzim Basha për lobimin rus.

Për privatizimin e OSSH nga CEZ, gjykata ka vendosur pushimin e saj, me arsyetimin se nuk ka elementë të veprës penale, për ish-punonjësit e CEZ.

Për çështjen e CEZ u ngrit komision hetimor, pasi u u konsiderua si korruptive procedura e privatizimit të saj.

Më 27 dhjetor të vitit të kaluar, Kuvendi i Shqipërisë iu drejtua Gjykatës së Tiranës, për shpallje të mos-kompetencës për gjykimin e dosjes “CEZ”, ndërsa kërkoi që kjo çështje t’i kalohet për gjykim SPAK-ut./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono