Situatë kaotike në Peru, presidenti shpërndan parlamentin pasi u vendos shkarkimi i tij

16:41 | 01/10/201916:410

Gjykata Kushtetuese bëhet mollë sherri edhe në Peru. Presidenti i vendit ka shpërndarë Parlamentin pas vendimit për ta shkarkuar. Tashmë nuk kuptohet se cila palë duhet të largohet nga drejtimi i vendit në Peru.

Krizë e thellë politike në Peru e cila e ka zanafillën nga një skandal korrupsioni i shpërthyer disa vite më parë në rastin “Odebrekt” shoqëria më e madhe e ndërtimit në Amerikën latine.

Aktualisht presidenti i Perusë ka shpërndarë parlamentin, dhe shpalli zgjedhje të parakohshme.

Parlamenti nga ana e tij e cilësoi anti kushtetues këtë veprim të kreut të shtetit dhe e pezulloi nga posti duke e zëvendësuar me zv/presidenten.

Problem është se aktualisht nuk kuptohet se kush ka qëndruar në vendin e tij dhe kush jo, kush komandon dhe kush është shtypur nga pushteti.

Situata u tensionua pak ditë më parë kur presidenti i Perusë Martin Vizkarra, deklaroi se do të kërkonte mocion votëbesimi për një ligj të ri i cili ndryshonte mënyrën e zgjehdjes së gjykatësve në gjykatën kushtetuese të vendit.

Sipas tij sistemi aktual nuk ishte transparent mjaftueshëm dhe nuk garanton ndarjen e pushteteve të sipas kushtetutës.

Nga ana tjetër qeveria akuzonte opozitën se po përpiqej të manipulonte zgjehdjen e gjykatësve në mënyrë që të kontrollonte më mirë hetimet për skandalin Odebrekt.

Data e zgjedhur nga presidenti i Perusë për zgjedhje të parakohshme është 26 janari i 2020-ës.

Por pak sekonda para deklaratës së presidentin parlamenti në fund miratoi ligjin për emërimin e gjykatësve të gjykatës kushtetuese.

Politikanë të ndryshëm e cilësuan si grusht shteti vendimin e presidentit ndërsa ky i fundit u shpreh se parlamenti nuk i kishte lënë rrugëzgjidhje tjetër.

Mbrëmjen e së hënës në shumë qytete të vendit ka pasur manifestime në mbështetje të presidentit.

Dhe përgjegjësit e forcave të armatosura u mblodhën në presidencë duke garantuar mbështetjen e plotë për rendin kushtetues dhe presidentin e vendit./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono