Situata tragjike në Athinë, turistët futen në det për të shpëtuar nga zjarri

12:52 | 24/07/2018

Vijon të mbetet dramatike situate në Greqi si pasojë e zjarrve. Pamjet që vijnë nga vendi fqinj janë tronditëse me turistë që futen në ujë për ti shpëtuar flakëve. Ndërkohë që në një ndërtesë janë gjetur trupat e pajetë të 26 personave.

Jo të gjitha pamjet dhe fotografitë që vijnë nga Greqia mund të publikohen për shkak të përmasave tragjike të situatës ku ndodhet vendi. Trupa të djegur në rrugë dhe pranë zonave të banimit, njerëz të dëshpëruar që kërkojnë ndihmë dhe duke u futur në det për t’i shpëtuar flakëve.

Janë tronditëse imazhet që vijnë nga plazhi i Argyri Akit në Nea Makri, ku qindra turistë hynë në det për t’u mbrojtur nga zjarri shkatërrues që po djeg Atikën lindore. Me zjarrin që kishte përfshirë qytetin dhe  shtëpitë e djegura, ata u futën në det për t’i shpëtuar flakëve.

Deri tani janë raportuar mbi 50 të vdekur dhe mbi 170 të plagosur, teksa bilanci i viktimave pritet të rritet në vijim pasi ka mjaft njerëz që figurojnë të zhdukur.

Kushtet metereologjike, temperaturat e larta dhe erërat e forta po favorizojnë disa vatra zjarri përreth kryeqytetit grek. Ndërsa në një ndërtesë të shkrumbuar janë gjetur trupat e pajetë të 26 personave./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono