Situata politike, Galdini: Konfliktet kanë qenë të dakortësuara mes palëve

22:25 | 08/03/2019

Pedagogu dhe njëherësh kryetar i LDE Arian Galdini në studion e emisionit “Provokacija” është shprehur se palët politike në këtë situatë ku jemi janë bërë bashkë ose për të penguar reformën në drejtësi ose për ta ndarë atë.

Sipas tij gjithë kjo lojë politike e cila mund të përfundojë edhe në konflikt civil po bëhet nga një grusht njerëzish për të negociuar të ardhmen e tyre politike.

“Klasa politike shqiptare ka arritur në një pikë ku nuk po ndan dot më atë që quhet pazari i madh për produktin që do të japë reforma në drejtësi. Palët politike besoj se deri më tani e kanë luajtur mire rolin polici i mirë polic i keq, mendimi im personal e kanë ndarë me marrëveshje. Unë mendoj se çdo gjë që ka ndodhur tashmë pas marrëveshjes së 17 Majit, pra edhe konfliktet edhe ky që po ndodh tani në këto momente edhe konflikte dhe paqet kanë qenë të dakortësuara mes palëve. Ky është një lloj mekanizmi maksimal që palët prodhuan dhe ata shpresuan që do të kishte mbështetje popullore me pjesëmarrje të gjerë, gjë që nuk u arrit dot.

Palët synonin sepse Edi Rama ishte në pozitën e tij më të vështirë. Kishte kërkesa nga ndërkombëtarët për të pastrua qeverinë nga elementë të akuzuar për korrupsion. Ai tentoi në Gusht-Shtator të hiqte një pjesë të ministrave por nuk mundi t’i hiqte. Lëvizja studentore e vendosi qeverinë në trysni dhe ia bëri të lehtë vetes ndryshimin e ministrave. Protesta ishte organizuar nga të tre palët bashkë, ndoshta katër. Unë mendoj që kanë qenë bashkë dhe mendoj se janë bashkë edhe sot e kësaj dite. Po sepse palët nuk ndajnë dot pazarin, nuk zgjidhin dot lider. Terreni është i ndarë është me parcela.

Po ta shikoje protestë e studentëve ishte me parcela nga të rinjtë e partive. Partitë kanë një inteligjencë instiktive mbrojtëse. Mos të harrojmë se procesi i reformës në drejtësi është gati-gati historik. Në Shqipëri po bëhet për herë të parë një reformë në drejtësi, me një qëllim të caktuar për të dhënë një produkt të caktuar. Këta janë njerëzit kryesorë që do të vendosen përpara kësaj drejtësie.

Të gjitha këto veprime që po bën klasa politike shqiptare po i bën kundër reformës në drejtësi sepse ata kanë dy qëllime: ose ta ndalin ose të negociojnë produktin e saj. Shantazhi që po bëhet me djegien e mandateve dhe tentativa për të çuar Shqipërinë drejt një konflikti civil, radikalizmi i situatës, Rama që sillet si triumfator… Po ta shikoni me kujdes dhe po ta analizoni gjithë këtë proces për mua si qytetar, si pedagog, si politikan janë një grup njerëzish të cilët për të negociuar të nesërmen e tyre politike janë të gatshëm t’i vënë zjarrin Shqipërisë”. /abcnews.al


<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/mNL6MENmzxE” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono