Situata në Himarë me nisjen e projektit të rikualifikimit urban


15:37 | 04/11/2017

Në Himarë ka filluar realizimi i projektit për rikualifikimin urban. Nëpërmjet kësaj ndërhyrje, synohet rivlerësimi i kësaj qendre me vlerat e së shkuarës të sjella në standardet europiane. Projekti synon shfrytëzimin maksimal të potencialeve turistike të kësaj zone dhe përmirëson cilësinë e jetës së banorëve të Himarës. Për realizimin e tij do të prishen disa godina, pronarët e të cilave që kanë vertetim pronësie do të kompensohen në vlerën e plotë të tyre. Por kundërshtitë e banorëve kthyen Himarën sërish në vëmendje të opinionit publik dhe jo vetëm atij shqiptar. Arsyet e situatës së kriijuar i përcjell materiali i zgjeruar i përgatitur nga gazetarja Bruna Çifligu./ABC News

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono