Situata e tensionuar, Kanadaja thotë se disa trupa do të largohen përkohësisht nga Iraku

14:08 | 08/01/202014:080

500 trupa ushtarakë të Kanadasë me qendër në Irak do të transferohen përkohësisht në Kuvajt për arsye sigurie, deklaroi zyrtari i lartë ushtarak i vendit.

Gjenerali Jonathan Vance, shefi i shtabit të mbrojtjes, tha në një letër drejtuar familjeve ushtarake se “lajmet që vijnë nga Lindja e Mesme janë alarmante për shumë prej jush”.

“Disa nga njerëzit tanë do të transferohen përkohësisht nga Iraku në Kuvajt,” shtoi ai. Ne po e bëjmë këtë për sigurinë e tyre. ”

Disa nga trupat kanadeze po marrin pjesë në një mision të NATO-s ndërsa të tjerët po kryejnë “Operation Impact’, një iniciativë kanadeze për të trajnuar ushtarë në Irak, Jordan, Liban dhe Kuvajt. Gjithsej 800 trupa kanadeze janë në Lindjen e Mesme.

Kryeministri Kanadez Justin Trudeau foli me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg dhe të dy “theksuan rëndësinë e përshkallëzimit të tensioneve dhe nevojën për të mbështetur sigurinë dhe stabilitetin në Irak,” tha zyra e Trudeau në një deklaratë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono