Sigurimi i depozitave, flet Guvernatori Seiko

16:30 | 04/04/2019

Roli që luajnë siguruesit e depozitave është thelbësor për parandalimin dhe administrimin e krizave, kështu u shpreh Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, në takimin e Komitetit Rajonal për Evropën të Organizatës Ndërkombëtare të Siguruesve të Depozitave.

Guvernatori Sejko nënvizoi se Banka e Shqipërisë është jo vetëm autoriteti mbikëqyrës i Agjencisë së Sigurimit të Depozitave, por ka dhënë ndihmesën e saj në ngritjen e kësaj agjencie, me qëllim rritjen e besimit të publikut në sistemin bankar. Duke iu referuar zhvillimeve financiare botërore, Seiko theksoi rolin e rëndësishëm të siguruesve të depozitave në parandalimin dhe administrimin e krizave financiare.

Një skemë e mirë-ndërtuar e garantimit të depozitave ndikon në zbutjen e efekteve negative të krizës financiare, ç’ka u vërtetua dhe në krizën e fundit financiare globale. Në fund Guvernatori Sejko veçoi se Shqipërisë po hedh hapa të rëndësishëm drejt mbështetjes së një sistemi financiar të shëndetshëm dhe të sigurt. Objektivi kryesor i skemës së sigurimit të depozitave është kompensimi i depozitave të depozituesve, në masën 100%, por në çdo rast deri në 2.500.000 lekë për depozituesit në sistemin bankar./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono