Si u pushkatuan më 1 prill 1945 qindra rekrutë kosovarë nga malazezët

15:49 | 07/05/2018

Në prill të vitit 1945, në përfundim të Luftës së Dytë Botërore në qytetin e Tivarit, në Mal të Zi, u regjistrua një nga krimet më barbare ndaj shqiptarëve të Kosovës, njohur gjerësisht si “Masakra e Tivarit”. Disa qindra shqiptarë të Kosovës, një shifër që llogaritet nga 600 deri në 1500, të rekrutuar forcërisht nga armatat e ushtrisë së Titos për të luftuar në front me nazistët gjermanë, u pushkatuan dhe me tej kufomat u zhdukën. Sot e kesaj dite ngjarja ka mbetur e pahetuar, e pazbardhur, pa përgjegjës e përgjegjësi, por edhe e pazhdëmtuar, pa ndjesë publike, pa varre, madje pa asnjë pllakat, qoftë të rëndomtë, përkujtimor. Pikërisht këtë ngjarje shumë domethenëse për marrëdhëniet e mëtejme mes kombeve në Ballkan tenton të zbardhë ky dokumentar. /abcnews.al


Një koment

  • ilir resulaj

    07/05/2018 at 16:44

    Ka edhe nje te vertet tjeter apo nuk e dini ju qe shkruani kte artikull historua nuk shkruhet vetem me te dhenat e pale ne konflikt shikoni se Badolio kur krkoj armisticion me vendet aleate ju vuri nje kusht qe mbas luftes asnje oficer italian te mos akuzohej per krime lufte dhe e dini ku i jryen keto krime lufte ushtria italiane 60 fshatra ne malin e zi me dhjetrs fshatra ne serbi dhe bosnje maqedoni flasim per cfarrosje ye popullsis sllave kete e ben ne emer te hakmarrjes per masakrat qe kishin ber jugosllavet kunder shqiptarve ne luften e par botrore jo se jam kundra por kujdes kur te nzirrni keto ngjarje se do tju kthehen mbrapsht si bumerang ju nuk e dini se cfar masakrash jsn ber italianet dhe kosovaret

    Reply

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono