Si të lehtësoni ankthin e fëmijëve pas tërmeteve

15:04 | 28/11/201915:040

 Të gjithë fëmijët janë të ndryshëm dhe mënyra si reagojnë ndaj situatave stresuese nuk është e njëjtë, sepse varet nga forca e lëkundjes, mosha, shpjegimi që iu është dhënë nga prindërit, ekspozimi në media etj.

Në vijim shpjegohen disa nga shqetësimet e zakonshme të fëmijëve dhe mënyra si duhet reaguar nga prindërit, kujdestarët ose mësuesit.

Fëmijët ndihen konfuzë në lidhje me situatën:

1.Jepini shpjegime të qarta sa herë që ju pyesin.

2.Shmangini detajet që mund t’i frikësojnë.

3.Korrigjojini informacionet që i dinë gabim në mënyrë që të mos jenë të hutuar për rrezikun.

4.Mos ja trajtoni tërmetin si gogoli, por përshtatni me fjalë fëmijësh fenomenin natyror.

Për shembull, mund t’u thoni: “Në fund të planetit tonë tokë, ndodhen disa pllaka të mëdha si pllakat që kemi ne në shtëpi. Ato lëvizin dhe përplasen me njëra-tjetrën. Ndonjëherë përplasen pak fort dhe planeti dridhet.”

Fëmijët kanë frikë nga përsëritja e tërmetit:

1.Ndihmojini të kuptojnë diferencën mes tërmetit dhe pasojës që ndodh më pas.

2.Mos i gënjeni. Shpjegojini se mund të ketë të tjera lëkundje të lehta, por bëjini të ndihen të sigurt.

Fëmijët panikohen:

1.Ndaloni me çdo kusht që të jenë në kontakt me mbulimin mediatik, pasi do të kenë më tepër frikë.

Fëmijët flasin gjatë gjithë kohës për tërmetin:

1.Lejojini që të flasin për tërmetin; është mënyra e tyre për t’u shprehur.

2.Përpiquni t’i mbani të zënë me aktivitete, si lojrat dhe vizatimet.

Fëmijët shfaqin probleme me gjumit:

1.Janë të larta mundësitë që të kenë ëndrra, makthe dhe frikë.

2.Shpjegojini se ëndrrat e këqija janë normale dhe do të ikin.

3.Bëjani të qartë që na ndodhin të gjithëve. Nëse e shihni të arsyeshme, flini me ta derisa të qetësohen.

Fëmijët ndryshojnë sjellje:

1.Pas tronditjes fizike dhe emocionale, ndodh që ndryshojnë sjellje dhe bëhen më agresivë.Në fakt, është një sjellje e zakonshme, ndonëse shqetësuese.

2.Bëni të mundur që fëmijët të jenë në kontakt me aktivitete kreative dhe argëtuese.

Fëmijët ankohen për dhimbje koke, stomaku, dhëmbësh etj:

1.Zbuloni nëse kanë nevojë vërtet për vizitë te mjeku, ose në të kundërt është një mënyrë e tyre për më shumë vëmendje si pasojë e frikës.

2.Sigurohuni që kanë fjetur, kanë pirë dhe kanë ngrënë mjaftueshëm./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono