Si do të bëhen medaljet në Lojërat Olimpike të Tokios

22:51 | 09/02/2019

Japonia ka vendosur që medaljet për Lojërat Olimpike të 2020-s, të realizohen nga materiale të ricikluara. Projekti ka nisur në vitin 2017 për të promovuar mbrojtjen e ambientit.

Tokio ka nisur përgatitjet për realizimit e të gjiha medaljeve të Lojërave Olimpike dhe Paraolimpike 2020 me ar, argjend dhe bronx të nxjerrë nga aparatetet celularë, fotokamerat dhe aparateve të tjera elektronike. Komitetiti organizator i lojërave bëri të ditur se mbledhja e materialeve do të kompletohet deri në 31 Mars.

“Tokyo 2020 Medal Project” i nisur nga Japonia në 2017-n, synon realizimin e 5 mijë medaljeve ari, argjendi dhe bronxi, me material të ricikluara. Për këtë arsye, qytetarët dhe sipërmarrjet janë ftuar për të marrë pjesë në mbledhjen e mbeturinave elektronike. Deri në Tetor janë mbledhur 47.500 ton mbeturina elektronike të mbledhura nga operatori i telefonisë japoneze Dokomo në pikat e tij të shitjes. Bronxi që duhet, 2700 kilogramë, është mbledhur që në Qershor të një viti më parë. Sasia e arit është mbledhur deri në 93.7% të totalit rreth 28 kilogramë, ndërsa argjendi rreth 85 për qind e sasisë./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono