Shuplaka e Dukës: Politika s’e ka në listë sportin, interesohen kur u duhen vota

16:30 | 17/01/202016:300

Presidenti i FSHF-së, Armand Duka, mendon se politika shqiptare nuk e ka  ende ne liste sportin. Ai e tha gjithçka hapur, në një takim që pati një ditë më parë me studentët e ekonomikut. 

Sporti nuk është ende në listën e politikës dhe strategjisë e vëmendjes që shteti duhet të ketë për të. E thotë Armand Duka, anëtari i KE të UEFA-s, njëherësh president i FSHF-së. Kjo ndodhi përpara studentëve të ekonomikut, dikur student vetë aty në auditore.

Me siguri që kurrë nuk e mendonte atëherë që më vonë do shkonte deri në majën e olimpit të futbollit. Sidoqoftë, Duka e tërheq një shuplakë përsëri për shtetin, shtetarët dhe ligjbërësit e ligjzbatuesite vendit tonë.

“Lufta jonë nuk është që ta vendosim sportin në prioritetin e zhvillimit të vendit. Lufta jonë është që ta fusim në listë. Mua më duket sikur politika shqiptare nuk e ka në listë sportin, por thjesht vijnë në momente që ka rezultate të mira dhe u duhet për ndonjë votë majtas apo djathtas.

Atëherë bëjnë sikur janë të interesuar. Nuk ka një institucion të mirëfilltë për zhvillimin e sportit në Shqipëri, apo një strategji të mirëfilltë kombëtare”, është shprehur Duka, duke u treguar i drejtpërdrejtë.

Edhe pse e shfaq pak, Duka duket i dorëzuar. Paketa e ligjeve i ka dhënë sinjalin e fundit që në këtë vend, sërish nuk çojnë asgjë deri në fund. Futbolli ka hyrë në kolaps, teksa shteti ka bërë bllokadën e madhe fiskale, kushedi se deri kur. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono