Shuhet mjeshtri i valles, Rexhep Çeliku

09:03 | 12/01/2018

Është ndarë nga jeta mëngjesin e sotëm mjeshtri i madh i valles shqiptare, Rexhep Çeliku. Ai humbi betejën me një sëmundje të rëndë që i mori jetën në moshën 63 vjeçare.

Rexhep Çeliku ishte solisti i parë i Ansamblit të Këngëve dhe Valleve në vendin tonë. Gjatë një karriere për disa dekada ai realizoi një numër të madh shfaqjesh brenda dhe jashtë vendit, duke rrëmbyer duartrokitjet e publikut me interpretimet e tij në skenë.

Rexhep Çeliku u shfaq për herë të fundit publikisht vetëm 3 ditë më parë, gjate ceremonise ne presidence kur Presidenti i Republikës, Ilir Meta, i akordoi Dekoratën”’Nderi i Kombit” atij dhe valltares tjetër të njohur të këtij Ansambli, Lili Cingu./abcnews.al

Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono