Shuhet legjenda e Futbollit, Gordon Benks

15:17 | 12/02/2019

Futbolli botëror është në zi për shkak të vdekjes së një legjende. Ish-portieri i Anglisë, Gordon Benks, kampion bote në 1966, u nda nga jeta në moshën 81-vjeçare.

Humbi një betejë që një ditë do ta humbiste. Gordon Benks, legjenda angleze e portës, u shua në moshën 81-vjeçare pasi lëngoi për një kohë të gjatë nga sëmundja.

Mediat britanike njoftuan me shkronja të zeza humbjen e njërit prej heronjve të Kupës së Botës 1966, Botërorit të vetëm të fituar nga kombëtarja angleze.

Edhe gazetat europiane nuk e harruan legjendarin anglez, i cili ishte i famshëm në të gjithë botën për karrierën e tij të madhe.

“L’Ekip” në Francë apo “La Gazeta delo Sport” në Itali ishin vetëm disa prej tyre.

Benksi pati kulmin e lavdisë në verën e vitit 1966 kur mbrojti portën e Anglisë, në Kupën e Botës, në të cilën doli fitues.

Katër vjet më vonë, ai bëri një pritje ndaj Pelesë, në ndeshjen e humbur 0-1 kundër Brazilit, pritje e cilësuar si më e madhja në historinë e Kupave të Botës.

Ai u shpall gjashtë herë portieri më i mirë i vitit nga FIFA, ndërsa Federata Ndërkombëtare e Statistikave dhe Historisë së Futbollit e vlerësoi si portierin e dytë më të mirë të shekullit të 20-të, pas legjendës sovjetike, Lev Jashin.

Me kombëtaren e Anglisë, Benksi luajti 73 herë dhe fitoi edhe 8 kampionate të Britanisë së Madhe, një turne I famshëm 100-vjeçar që sot nuk zhvillohet më.

Pavarësisht talentit të madh dhe shkëlqimit me kombëtaren, Benksi nuk luajti për asnjë klub të madh në karrierë.

Ai mbrojti portën e Leisterit dhe Stouk Sitit, duke mos qenë pjesë e gjigandëve si Mançester Junajtid apo Liverpul, një veçanti që sot nuk e ka asnjë portier i madh. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono