Shuhen flakët në Krastë, një vatër ende aktive, digjen 1.5 ha pisha

13:10 | 17/09/201913:100

Flakët janë shuar plotësisht në Parkun e Krastës në Elbasan, por një vatër akoma konsiderohet aktive. Për këtë në gatishmëri janë emegjencat civile dhe zjarrfikëset. Ndërkohë nga zjarri që zgjati gati dy ditë janë djegur 1,5 hektarë pisha. Kryetari i bashkisë së Elbasanit, Gledian Llatja ka kërkuar nga policia të gjejë autorët, që sipas tij kjo është një ngjarje e qëllimshme. Brenda dy vitesh Krasta është goditur nga dy zjarre. Më i fuqishëm ishte zjarri i gushtit të vitit 2017 ku u dogjën dhjetëra hektarë me pisha, shkurre dhe barishte. Në dy vitet e fundit ka pasur përpjekje për t’i kompensuar dëmet duke mbjellë fidanë të rinj. Por shpërthimi i vatrave të zjarreve e rëndon situatën. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono