10:45 | 09/10/2018

Shtyhet për në datë 23 Tetor, seanca e radhës së procesit kundër Emiljano Shullazit dhe 4 të bashkëpandehurve të tjerë.

Në seancën e sotme ishte parashikuar që të dëgjoheshin konkluzionet e palës mbrojtëse. Por, pavarësisht se avokatët ishin të pranishëm në seancë, ndërsa të akuzuarit jo, pala mbrojtëse kërkoi më shumë kohë për të përgatitur këto konkluzione.

Edhe sot në ambientet e Gjykatës së Krimeve të Rënda u konstatua prani e shtuar e forcave policore. Prej disa javësh seancat për grupin e Shullazit zhvillohen nën masa të rrepta sigurie.

Të martën e kaluar, Prokuroria e Krimeve të Rënda dha pretencën duke kërkuar 64 vite burgim në total për grupin Shullazi. Për Emiliano Shullazin u kërkuan 17 vite burgim, për tetë vepra penale që nga gjobëvënia, kanosja per shkak të detyrës, shkatërrimi i pronës me eksploziv apo dhe drejtim i grupit kriminal.

Për Gilmando Danin u kërkua 15 vjet burgim, për Endri Qyqën dhe Endrit Zelën nga 11 vjet heqje lirie dhe për Blerim Shullazin 10 vjet burgim. Kërkesa e Prokurorisë për dënimin e pesë anëtareve të grupit u dha gjithashtu në prezencë të përfaqësuesve të ambasadës amerikane dhe gjermane./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono