Shtyhet çmimi Nobel për Letërsinë për 2018-n

11:41 | 04/05/201811:410

Akademia Nobel nuk do të dorëzojë këtë vit çmimin për Letërsinë. Ky vendim është marrë për shkak të reputacionit të dobët të Akademisë që u përfshi në një skandal me ngacmime seksuale.

Akademia suedeze, që dorëzon Nobel ka vendosur që të mos japë çmimin e 2018-s për Letërsinë, për shkak të skandalit të ngacmimeve seksuale në të cilin është përfshirë.

Jean-Claude Arnault, fotografi franko-suede i martuar me poeten Katarina Frostenson, e cila është pjesë e Akademisë, është akuzuar se ka ngacmuar 18 femra, përveç princeshës trashëgimtare, Viktoria e Suedisë.

Kjo është hera e parë pas Luftës së Dytë Botërore që ky çmim prestigjoz nuk dorëzohet. Fituesi i 2018-s do të njoftohet në 2019, bashkë me fituesin e atij viti.

“Kemi mbërritur në një vendim të tillë në sajë të reputacionit në rënie të Akademisë dhe të besimit të reduktuar të publikut në institucion”, lëxohet në komunikatën e Nobelit.

I gjithë skandali u shfaq në nëntorin e kaluar. Megjithatë Arnault mohon akuzat. Sipas BBC, incidente të ndryshme kanë ndodhur në seli që janë në pronësi të Akademisë.

Polemikat u rritën dhe më shumë pasi organizata votoi kundër heqjes së bashkëshortes së Arnault nga komiteti, i përbërë nga 18 anëtarë. Ky vendim shkaktoi dorëheqje të shumta. Mes të dorëhequrve është dhe numri një i Akademisë, Sara Danius.

Ndërkohë, çmimi Nobel për Letërsinë dorëzohet gjithmonë në muajin Tetor.

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono