Shqipëria në OSBE, Bushati: Fitorja më e madhe e politikës së jashtme

16:03 | 07/12/201816:030

Kryesimi i OSBE-së në vitin 2020 është fitorja më e madhe e politikës së jashtme ka deklaruar Ministri për Evropën dhe punët e jashtme Ditmir Bushati. Ministri Bushati tha se angazhimet e Shqipërisë do të fillojnë kryesisht në Ballkan, duke ushtruar përgjegjësi si vend pjesëtar i Trojkës.

“Ky është një vendim i madh për Shqipërinë. Është një fitore e madhe për politikën e jashtme për kursin tonë konstruktiv në Ballkan, në Mesdhe. Mund të them pa drojë që është fitorja më e madhe pas anëtatrësimit në Nato sepse OSBe është një organizatë me dimension Mesdhetar-europian, euroatlantik dhe me dimension euroaziatik, për pasojë do testohen jovetëm kapacitetet politike dhe diplomatike të vendit tonë gjatë ushtrimit të përgjegjësive gjatë drejtimit të OSBE-së, por njëkohësisht edhe aftësitë tona për të ndërvepruar me të gjitha vendet anëtare të kësaj organizate, partnerët, me institucionet autonome që operojnë brenda arkitekturës institucionale të OSBE-së që kanë impakt pozitiv në hapësirën OSBE”, tha Bushati./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono