Shqipëria në listën e shënjestrave të Iranit? Harxhi: Pse nuk duhet të kemi frikë  

18:03 | 06/01/202018:030

Edith Harxhi nga Albanian Policy Center në studion e Abc News me gazetarin Endri Xhafo mes të tjerash ka komentuar edhe situatën e krijuar pas vrasjes së gjeneralit iranian Qasem Soleimani nga amerikanët.

Teksa është përfolur se Shqipëria mund të jetë në listën e shënjestrave të Iranit, Harxhi tha se nuk duhet të kemi frikë dhe se nuk ka vend për panik. Sipas saj, Shqipëria është vend anëtar i NATO-s, ndërsa shton se nuk do të ketë një kundërpërgjigje nga Irani kundrejt SHBA-ve.

“Unë mendj se ne nuk duhet të shqetësohemi. Vëmendja drejtohet tani drejt Lindjes së Mesme, nuk është thjeshtë çështja e Irakut. Unë mendoj se nuk do të ketë një kunderpërgjigje nga Irani drejtuar SHBA, sepse ka qenë shumë i qartë Trump. Ka ditur ku të qëllojë, në trurin e Iranit.

Unë mendoj se nuk do të ketë një kundërpërgjigje të drejtpëdrejtë. Ne nuk kemi arsye pse të kemi frikë, ne jemi vend atënar i NATO. Inteligjeca e NATO është në Shqipëri”, u shpren Harxhi./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono