Shqipëria merr kryesinë e kartës SHBA-Adriatike në vitin 2019

18:45 | 18/12/201818:450

Vitin e ardhshëm Shqipëria merr kryesinë e Kartës SHBA-Adriatike. Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati gjatë Ministerialit të mbajtur në Podgoricë, theksoi nevojën e zgjerimit të kësaj Karte me të tjera vende të rajonit.

Karta SHBA- Adriatike duhet zgjeruar me të tjera vende të rajonit tonë. Sugjerimi është i Ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati i cili ishte i pranishëm në Ministerialin e A5 që zhvillohet në Podgoricë të Malit të Zi.

Kjo sipas Bushatit do t’i shërbejë integrimit të plotë euro-atlantik te rajonit në funksion të konsolidimit të paqes, stabilitetit dhe prosperitetit të rajonit.

Në cilësinë e kryesuesit të kësaj nisme për vitin 2019 ministri Bushati vuri në dukje:

“Ndërkohë që kjo platformë i ka shërbyer plotësisht qëllimit të saj fillestar, për të mbështetur përpjekjet tona drejt integrimit euro-atlantik, besojmë se është koha për riadresimin e fokusit të Nismës. Fokusi i kryesisë shqiptare të Kartës SHBA-Adriatike do të jetë forcimi i mëtejshëm i koordinimit dhe mbështetjes reciproke, veçanërisht me Shtetet e Bashkuara, në luftën aktive dhe me efektivitet kundër terrorizmit dhe ekstremizmit të dhunshëm”. 

Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare dhe vëzhguese diskutuan mbi situatën aktuale politike dhe të sigurisë në rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe forcimin e bashkëpunimit rajonal.

Ndërsa ministri Bushati u ndal veçanërisht edhe tek domosdoshmëria për të marrë parasysh kërkesën e Kosovës për t’u përfshirë si vend anëtar në këtë nisme në përputhje me aspiratat euro-atlantike të vetë Kosovës.

Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Kartës së Adriatikut, miratuan edhe Komunikatën e Përbashkët, e cila avancon më tej rrugët e rritjes së bashkëpunimit rajonal dhe rëndësinë e zgjerimit të Kartës në përballimin e sfidave të përbashkëta të sigurisë. /abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono