Shqipëria e nis Europianin me Turqinë në shtëpi, në 22 Mars

11:56 | 03/12/201811:560

Shqipëria i nis me Turqinë dhe i mbyll me Francën eleminatoret e Europianit. Nuk dihet ende nëse “Arena Kombëtare” do të jetë gati për të pritur ndeshjet në kryeqytet.

E fillojmë dhe e përfundojmë në shtëpi.

Kombëtarja shqiptare mëson kalendarin e ndeshjeve eleminatore në Euro 2020, pas koordinimit të bërë në Dublin nga përfaqësuesit e skuadrave të grupit H.

Ndeshja e parë, në 22 mars të vitit të ardhshëm, do të jetë ndaj Turqisë, me shumë gjasë në “Loro Boriçi”, ose në “Elbasan Arena”.

Do të vijohet me dy sfida jashtë fushe, në 25 mars në Andorrë, dhe në 8 qershor në Islandë.

Kalendar i mirë për dy takimet e para, që, nëse kalohen me sukses, bëjnë ta nisim grupin me 6 pikë.

Në 11 qershor presim Moldavinë, ndërsa, në nisje të sezonit të ardhshëm të klubeve, në 7 shtator, shkojmë për të luajtur ndeshjen më të vështirë, atë në fushën e Francës, me shumë mundësi në “Stadë dë Frans”.

Tri ditë më pas, na viziton Islanda, ndërsa një muaj më vonë, në 11 tetor shkojmë në një tjetr sfidë të vështirë jashtë, atë në Turqi, në një nga stadiumet e Stambollit.

Në 14 tetor luhet në Çisinau ndaj Moldavisë, ndërsa në 14 nëntor do të jetë përballja në letër më e lehtë, ajo në Shqipëri ndaj Andorrës.

Mbyllja pritet të jetë një festë, me Francën kampione të botës që viziton vendin tonë, në 17 nëntor, dhe ndeshja do të jetë edhe më intriguese nëse kombëtarja lufton për kualifikim.

Pikëpyetjet mbeten nëse ekipi përfaqësues do të ketë mundësi të luajë në “Arenën e Kombëtares” në kryeqytet apo jo.

Kjo është fjala e presidentit të Federatës, Duka.

Gjithsesi, gjëja më e rëndësishme mbetet që Shqipëria të mund të shkojë sërish në finalet e Europianit. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono