Shqipëria dhe Kosova “shkrijnë” barrierat diplomatike

18:15 | 02/07/201918:150

Shqipëria dhe Kosova po eliminojnë barrierat mes tyre gjithnjë e më shumë edhe në aspektin diplomatik. Në kuadër të përafrimit mes dy vendeve në diplomaci, ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj nënshkroi marrëveshje bashkëpunimi me homologun e Kosovës, Behgjet Pacolli.

Cakaj në fjalën e tij theksoi se nga sot e në vijim përfaqësitë diplomatike të Shqipërisë do t’i shërbejnë edhe Kosovës në mbarë botën

Edhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli u shpreh entuziast për këtë marrëveshje bashkëpunimi mes dy vendeve, që sipas tij ishte ide e vjetër, por tani i erdhi koha.

Cakaj dhe Pacolli gjatë konferencës nënvizuan se ka ardhur koha që Shqipëria dhe Kosova të thellojnë edhe më tej bashkëpunimin në çdo sektor, ku ndër më të rëndësishmit mbetet ai ekonomik./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono