Shpëtim Idrizi: Politika e ka lënë jashtë vëmendjes çështjen çame

23:06 | 23/10/201923:060

Kreu i PDIU-së, Shpëtim Idrizi thotë se politika e ka lënë jashtë vëmendjes çështjen çame. Deklaratat Idrizi i bëri në Kongresin Antifashist Çam, që u mbajt në Tiranë.

Kongresi Antifashist Çam përkujtoi në Tiranë rolin e shqiptarëve të Çamërisë në Luftën e II-të Botërore. Kreu i PDIU-së, Idrizi tha ndër të tjera se çështja çame është lënë gjithnjë e më tepër jashtë vëmendjes nga politika.

Pavarësisht çdo tentative për të lënë në harresë kontributin e shqiptarëve të Çamërisë në historinë e Shqipërisë, sipas Idrizit, kjo nuk do të lejohet të ndodhë. Të pranishëm ne kongresin antifashist çam ishin historianë, shkrimtarë dhe përfaqësues të Shoqatës Patriotike “Çamëria”./ABC News Albania


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono