Shpërthimi nga gazi, Goxhaj: Të ndalohet tregtimi i bombolave 5 kg ngjyrë portokalli

16:00 | 22/07/201916:000

Bombolat e gazit 5 kg që përdoren masivisht nga familjet shqiptare për gatim, kanë kohë që janë hequr nga qarkullimi në vendet e BE-së. Duke marrë shkas nga shpërthimet e ditëve të fundit, specialistët e zjarrfikëses tregojnë se, rrezikun kryesorë është blerja e bombolave njëpërdorimshme ngjyrë portokalli të cilat tregtohen në pika të ndryshme shitjeje.

Bombolat e gazit të palicensuara vijojnë të mbeten shqetësim për shërbimin zjarrfikës dhe për Inspektoratin Shtetëror Teknik dhe Industrial.

Në një intervistë për ABC News, drejtori i zjarrfikëses së Tiranës, Shkëlqim Goxhaj u shpreh se, në Bashkimin Europian bombolat 5 kg dhe 3 kg që përdoren në banesa për gatim kanë dekada që janë hequr nga qarkullimi.

E njëjta situata frike dhe paniku në lidhje me përdorimin  e gazit paraqitet edhe në zonat bregdetare. Goxha pohoi se shumë hotele dhe restorante duhet të bëjnë zhvendosjen e çisternave të gazit në ambiente të hapura, për të shmangur ngjarjet të rënda.

Efektivët zjarrfikës nga 15 qershori deri në 15 shtator kanë kaluar në gatishmëri për të përballuar situatën e zjarreve në pyje.

Në total janë 120 punonjës dhe vetëm në qytetin e Tiranë ndodhen 6 statcione zjarrëfikëse. /ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono