Shpërndahet Parlamenti i Kosovës, vendi shkon në zgjedhje të parakohshme

10:50 | 22/08/201910:500

Kosova pritet të shkojë në zgjedhje të parakoheshme. Deputetët votuan sot për shpërndarjen e parlamentit, ndërsa tani i takon Presidentit Thaçi që pas konsultimeve me partitë të shpallë datën e zgjedhjeve të reja.

Me rreth gjysmë ore vonesë ka nisur seanca e Kuvendit të Kosovës ku pritej të votohej shpërbërja e parlamentit. 89 deputetë votuan për shpërndarje të parlamentit, 1 kundër derisa 2 të tjerë abstenuan.

Kjo legjislaturë ishte arenë konfrontimesh pozitë-opozitë për të ruajtur ligjshmërinë e kushtetuetshmërinë e Kosovës e jo për të avancuar politikat në interesat e qytetarëve. Qeveria PAN do të mbetet në histori si qeveria më e madhe në botë.

Këto zgjedhje janë për t’i dhënë një legjitimitet të fuqishëm qytetarëve, të rinjve, grave në luftën kundër korrupsionit dhe perspektivën e modernizimit të shtetit tonë.

Në ditën e sotme duhet ta kuptojmë jemi fitues si Kosovë sepse ka dërguar një sinjal të pjekurisë politike.

Mendoj se qeveria e ardhshme nuk do duhej të merrej me vendime të mëdha si Demarkacioni me Malin e Zi, që fali toka Kosovës e nuk na i solli vizat por do te duhej të merrej me punë të mëdha që janë luftimi i krimit dhe korrupsionit.

Kosova përfundimisht shkon në zgjedhje të jashtëzakonshme pas dorëheqjes së Ramush Haradinajt nga posti i kryeministrit. Legjislatura e shpërbërë sot njihet si më e dobëta në historinë e Kuvendit të Kosovës.

Gazetare e ABC News: Blerta Dalloshi Berisha

/ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono