Shpërndahet me vonesë vaksina e gripit në rrethe, mjekët: Sasia e pamjaftueshme

16:22 | 19/11/201916:220

Vaksina e gripit këtë vit ka nisur të shpërndahet me vonesë. Vitet e mëparshme shpërndahej në tetor ndërsa këtë vit nisi në muajin nëntor. Aktualisht jo të gjitha qëndrat shëndetësore në vend e disponojnë. Ministria e Shëndetësisë këtë vit ka zgjeruar dhe grupet që do ta përfitojnë atë falas. Veç personelit shëndetësor dhe të moshuarve dhe janë shtuar fëmijët nga 2 deri 5 vjeç.

Mësohet se në Qarkun e Gjirokastrës vaksinimi nuk ka nisur të kryet. Burimet e Abc Neës sqarojnë se sot mjekët e shëndetit publik nga rrethet janë nisur drejt Tiranës për të tërhequr vaksinat.

Edhe në qytetin bregdetar të Vlorës intresi i qytetarëve për tu vaksinuar është I lartë. Deri tani janë në dispozicion të tyre janë rreth 4.200 vaksina. Po jo të gjithë përfituesit kanë djeni se mund ta kryejnë falas.

Në Shkodër është siguruar një numër prej 7 mijë vaksinash që do aplikohen falas dhe shefja e epidemiologjisë, Dhurata Hysa thekson se ende nuk ka numër masiv të prekurish nga gripi stinor.

Ndryshe paraqitet situate në Qarkun Dibër, pasi prej 2 javësh ka vijuar vaksinimi falas. Por sasia prej 900 është shumë e papërfillshme në raport me grupet që kanë nevojë.

Mësohet se në Fier është rritur kërkesa për vaksinën e gripit. Rreth 4800 kanë nisur tu injektohen të moshuarve, të sëmurëve kronikë dhe fëmijëve, por ky numri s’mbulon të gjitha këto kategori.

Pensionistët dhe prindër të fëmijëve deri në 5 vjec në pjesën më të madhe janë ende të paqartë.

Ndërkaq në Kukës ka më shumë se një javë që ka nisur vaksinimi i popullates kunder gripit, por dhe në këtë qark sasia nuk mjafton.

Shefja e Epidemiologjise Denisa Duraku, shprehet se kontigjenti nuk është i mjaftueshëm për të përballuar skemën e personave qeë përfitojnë falas vaksinat

Sasia e vaksinave që janë përllogaritur të jepen falas nga Ministria e Shëndetësisë është 138 mijë doza. Po është e qartë se ajo nuk mbulon numrin total të të moshuarve, të sëmurëve kronikë, shtatëzanve dhe fëmijëve.

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono