FOTO/ “Show time”, si u kapën me 1 kuintal “të bardhë” dhe 600 mijë euro shqiptarët në Athinë

14:44 | 31/10/201914:440

Policia greke ka zbuluar detaje të tjera në lidhje me operacionin për kapjen e një grupi trafikantëshg të drogërave të forta, mes të cilëve edhe dy shqiptarë.

Deri më tani krahas shqiptarëve është arrestuar edhe një kroat.

Mediat e Athinës raportojnë se janë sekuestruar 104 kilogramë kokainë dhe një shumë parash që varion nga 500 mijë-600 mijë Euro.

Aksioni policor u zhvillua në një apartament në Athinë.

Qeset e kokainës ishin të fshehura brenda një ene të mbushur me rërë. Pakot e ‘pluhurit të bardhë’ ishin të stampuara me mbishkrimi apo logo të ndryshme.

Në disa shkruhej ‘Show Time’ (koha për shfaqje) dhe në të tjera kishte imazhe të ndryshme. Operacioni i Policisë së Athinës është organizuar në bashkëpunim me DEA-n amerikane.

Sipas autoriteteve greke, organizata kriminale ishte e strukturuar mjaft mirë dhe profesionale. Kjo duket në sasinë e madhe të lëndës narkotike, logot e vendosura mbi pako dhe organizimin e tyre.

Në mesin e tre të arrestuarve është edhe drejtuesi i këtij rrjeti. Ky i fundit ishte përgjegjës për blerjen, ruajtjen dhe shpërndarjen e kokainës.

Anëtari i dytë ishte përgjegjës për sigurinë dhe transferimin tek blerësit, ndërsa i treti ishte përgjegjës për mbledhjen e parave.

Policia sqaron se organizata kriminale do të fitonte 5 milionë Euro nëse kjo sasi kokaine do të hidhej në treg.

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono